Складання графіка

From Polyphasic Sleep Wiki
Revision as of 02:47, 31 December 2020 by Sekvanto (talk | contribs) (Created page with "Ядра - це довгі блоки сну, що містять як мінімум один повний цикл сну. Зазвичай вони повинні бути...")
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎українська • ‎中文(简体)‎ • ‎中文(繁體)‎ • ‎日本語

Складання графіка - складний процес, який включає в себе безліч аспектів і багато в чому залежить від індивідуальних потреб. Погано складений поліфазний розклад здатний привести до серйозного недосипання і, скоріш за все, ви ніколи не зможете адаптуватися, витративши даремно тижні або місяці свого життя. Ця сторінка докладно описує поточний консенсус щодо складання графіка.


Стадії сну

Сон - складне явище, яке викликає фізіологічні зміни в усьому тілі. Однак в основному він впливає на мозок. Відповідно до електричної активності мозку, сон поділяється на швидкий сон (REM) і стадії, не пов'язані з REM (NREM). NREM-сон ділиться на три стадії в залежності від частоти і амплітуди мозкових хвиль.

Стадія 1 NREM складає 5-10% від загального часу сну у дорослих при монофазному сні. Вона є найлегшою з усіх стадій NREM. На цьому етапі усвідомлення зовнішнього середовища і свідомість знижуються. Деякі люди на цій стадії відчувають гіпнотичні ривки або гипнагогічні галюцинації. На цьому етапі присутня суміш альфа-хвиль і тета-хвиль.

2 етап NREM, на який припадає 45-55% усього сну, глибше, ніж перший. Прокинутися від NREM 2 важче, ніж від NREM 1. Ця стадія характеризується K-комплексами і веретенами сну, які представляють собою різкі переривання активності альфа-хвиль. Ця стадія сну також грає роль в підтримці бадьорості протягом тривалого часу.

Стадія NREM 3, на яку припадає 15-25% усього сну, є найглибшою з усіх стадій сну. Ця стадія в основному містить дельта-хвилі, які мають високу амплітуду і низьку частоту. Отже, ця стадія також відома як повільний/глибокий сон (SWS). Прокинутися під час цієї стадії дуже складно; спроби зробити це, як правило, призводять до інерції сну - періоду сильної втоми і тимчасового порушення когнітивних функцій. Ця стадія сну грає вирішальну роль в підтримці роботи мозку через глімфатичну систему. Цей процес займає від 30 до 60 хвилин безперервного NREM3 і може бути утруднений при графіках, що містять тільки короткі непи.

REM, що становить 20-25% усього сну, характеризується високою частотою, низькою амплітудою активності, що нагадує активність під час неспання і швидким рухом очей. На цій стадії також паралізовані м'язи, і температура тіла стає нерегульованою. Під час REM також часто спостерігаються яскраві сни, і атонія м'язів (параліч) не дозволяє сплячому відігравати їх.


Скорочення сну за допомогою поліфазного сну

SWS і REM (збірно звані «життєво важливими стадіями сну») є найбільш важливими для організму і в цілому не можуть бути скорочені. Коли сплячий не отримує достатньої кількості SWS або REM, тиск відповідної стадії починає рости. У міру наростання тиску організм починає віддавати перевагу цій стадії сну. У якийсь момент це може привести до початку сну з REM (SOREM) або SWS (SOSWS), що дозволяє сплячому отримати необхідну кількість REM і SWS за більш короткий проміжок часу. Більш того, коли сон скорочено, життєво важливі стадії сну заміняють легкий сон (NREM 1 і 2), що дозволяє знизити загальну кількість сну, необхідну для підтримки організму.

Однак у міру того, як NREM 2 скорочується, здатність не спати протягом тривалого періоду часу зменшується. Ось чому графіки з меншим загальним часом сну (TST) вимагають більшої кількості блоків сну, щоб бути стійкими. ~20-хвилинний неп або ~90-хвилинне ядро ​​допомагає поліфазнику підтримувати бадьорість. Максимальні інтервали неспання між блоками сну залежать від розкладу, часу доби, а також від індивідуальних потреб сплячого. Якщо проміжки занадто великі, під час них завжди будуть виникати напади втоми, і ви не зможете повністю адаптуватися до розкладу.


Циркадний ритм

Циркадний ритм - це біологічний годинник, узгоджений з місцевим сонячним часом, серед іншого, за рахунок впливу освітлення і прийому їжі. Він постійно викликає гормональні зміни протягом дня, маючи вплив на організм. Одним з основних ефектів є секреція мелатоніну, присутність якого є важливою для переходу до SWS, а також впливає на час швидкого сну.

Після заходу сонця, коли рівень освітленості знижується, організм починає виділяти мелатонін для поліпшення сну. Підвищення рівня мелатоніну на початку ночі дозволяє тілу отримувати SWS в перші кілька циклів сну. Навпаки, коли рівень мелатоніну падає вранці, організм віддає перевагу REM, і відбувається інтенсивне отримання цієї стадії сну.

Функція меланопічної чутливості

В наш час з появою штучного світла циркадні ритми багатьох людей були зрушені на більш пізній час. Однак цей вплив штучних джерел світла також ставить під загрозу здатність людей ефективно отримувати SWS. Ступінь, в якій світло впливає на циркадний ритм, визначається функцією меланопічної світлочутливості, яка досягає піку на ~480 нм (синій колір) і падає з обох сторін. Щоб зменшити цей ефект, необхідно встановити темний період, протягом якого вплив синього і зеленого світла повинно бути мінімізовано. Цього можна досягти різними способами, наприклад, за допомогою червоних очок або екранних фільтрів.

Щоб підтримувати стабільність циркадного ритму, усі режими поліфазного сну повинні залишатися відносно стабільними день у день, без внесення суттєвих змін до ядра або темного періоду. Таким чином, графіки, які не відповідають 24-годинному циркадному ритму, нестійкі і шкідливі для здоров'я. Приклади включають цикли тривалістю більше 24 годин (постійна відстрочка фази сну) або використання абсолютно різних графіків сну на щоденній основі.


Мінімальний поріг сну

Оскільки життєво важливі етапи сну, як правило, не можна зменшити, ступінь стиснення, необхідна для підтримки розкладу, різко зростає в міру зменшення загального часу сну. Однак стиснення сну вимагає адаптації, а більш високий рівень стиснення вимагає більш жорсткої і/або більш тривалої адаптації. Таким чином, розклад можна класифікувати за рівнем складності, який в основному залежить від тривалості сну.

Варто зазначити, що більш молодим людям, чий мозок і тіло все ще розвиваються, потрібно більше SWS і REM, ніж дорослим, що збільшує їх мінімальний поріг сну і ускладнює скорочення сну. Крім того, було висловлено припущення, що NREM2 може мати інші функції в розвитку мозку, і тому його скорочення може бути потенційно проблематичним для розвитку.

Вік Рекомендований мінімум сну
<16 7.5 годин
16-18 6 годин
18-21 5 годин
>21 4 годин

Рекомендується завжди залишатися вище цієї межі, щоб запобігти потенційно негативному впливу здоров'я. Необхідність життєво важливих стадій сну також має на увазі, що певні графіки, такі як Uberman або Dymaxion, будуть недосяжні для більшості людей, так як їх загальна кількість сну нижче загального тривалості життєво важливих стадій сну сну, необхідної для більшості людей.

Ось базова класифікація розкладів за рівнем складності, припускаючи, що типовий сплячий має 8-годинний монофазний сон і нормальний рівень SWS і REM:

Складність Приклад графіків Діапазон TST Скорочення часу сну Примітка
Легкі BiphasicX, E1-ext,

Siesta-ext, Segmented-ext

7-8 <1 година Рекомендується новачкам або тим, хто потребує значної гнучкості.
Помірні E1, E2, E3-ext, Siesta, DC1, Triphasic-ext,

Segmented, DC1-ext

5-6 1-2 години Вимагає значного процесу адаптації, але можуть бути досить гнучкими після неї.
Важкі E3, DC2 4-5 2-3 години Вимагають жорсткої адаптації і не особливо гнучкі для більшості людей.
Дуже важкі DC3, Bimaxion, Triphasic 4-5 2-3 часа Вважаються більш складними, ніж «важкі», тому що вони не містять довшого ядра в піку SWS.
Надзвичайно складні E4, E3-shortened, Uberman, Dymaxion <4 >4 години Не вважаються можливими для більшості людей.

Тривалість блоків сну

Сон на поліфазних графіках в цілому підрозділяється на ядра та непи.

Ядра - це довгі блоки сну, що містять як мінімум один повний цикл сну. Зазвичай вони повинні бути кратні 90 хвилинам, що є звичайною тривалістю циклу сну. Проте, можна використовувати ядра альтернативної довжини або для планування альтернативної довжини циклу, або для того, щоб виграти додатковий час в SWS або REM. Зазвичай вважається, що ядра необхідні, оскільки вони забезпечують необхідну кількість SWS для підтримки життя. Таким чином, розклади без ядер (наприклад, графіки Nap only) мають надзвичайно низькі показники успіху.

Naps are short blocks of sleep, typically about 20 minutes on default schedules. Naps allow for a small amount of REM to be gained. Moreover, naps help sleepers sustain wakefulness through gaps. Longer naps (up to ~45 minutes, known as pronaps) can be used in during the REM peak around dawn to gain even more time in REM. Longer naps in other times of the day can lead to SWS wakes, which can be exceptionally difficult to wake from for some people, especially during periods of high SWS deficit.

Core sleeps are favoured during night time, as they allow sufficient time to complete SWS-filled sleep cycles. They are also easier to schedule at night for most people due to social obligations. Naps are favoured in the day, since deeper sleep stages are less likely to appear then. After adaptation, naps can be relatively flexible, whereas cores are much harder to move.


Consistency

During adaptation, most polyphasic schedules (other than non-reducing ones) are strict, that is, they must be done very consistently, without missed sleeps, moved sleeps, oversleeps, or undersleeps. If your life schedule cannot accomodate the sleep schedule you are planning for almost all days, it is unlikely that you will ever be able to adapt to it. One or two minor mishaps should not cause too much damage to your adaptation. However, as the mistakes accumulate, your chance of successful adaptation decreases. It is therefore necessary to plan ahead and avoid these mistakes, by carefully scheduling your life around the sleeps as well as setting proper alarms to avoid oversleeps.


Schedule lines

Two main schedule types have been practiced by humans since time immemorial: Segmented -- with two long sleep in the night separated by a wake gap, and Siesta -- one long sleep in the night and a shorter sleep in the afternoon. Of course, the schedule timings of the ancient people are more flexible and thus likely contains more total sleep than the current standard ones. Most current polyphasic sleep schedules evolve from monophasic sleep as well as the above two historically common schedules.

The Biphasic line of schedules consists of the two historical polyphasic schedules, as well as E1, which is also considered a variant of siesta in an Everyman style.

The Everyman line of schedules are formed by removing sleep cycles in the end of monophasic sleep, and adding naps to compensate for the lost time in REM and sustain wakefulness.

The Dual core line of schedules does the same thing, except to Segmented instead of monophasic sleep.

Over the decades, the polyphasic sleep community has developed several lines of schedules that have been known to work.

Schedule line Description Notes
Biphasic Two sleeps Usually deemed the easiest and recommended to beginners.
Everyman One core sleep and two or more naps
Dual core Two core sleeps and one or more naps
Tri core Three core sleeps
Nap only No cores and any number of naps Not deemed to be achievable for most people.
Experimental Those that do not fit into the above categories Not usually recommended for beginners due to insufficient evidence of them working